Certyfikaty

Certyfikaty kosmetyków naturalnych i ekologicznych.

Wiele osób chcących kupić kosmetyk naturalny, nie wie jak taki odróżnić od setki innych znajdujących się na sklepowych półkach. Nie pomagają w tym wszechobecne reklamy kosmetyków konwencjonalnych, pod tytułem „naturalny…”, „eko…” czy „organiczny…”. Więcej na ten temat pisałam w artykule Kosmetyk ekologiczny, naturalny, organiczny – jak rozpoznać?
Jednym ze znaków mówiących o tym, że mamy przed sobą prawdziwy kosmetyk naturalny jest certyfikat, umieszczony na etykiecie.
Wobec braku uregulowań prawnych, „wolną amerykankę” panującą w tej kwestii w pewien sposób uregulowały niezależne organizacje certyfikujące. Jest ich wiele i każda z nich opracowała własne standardy przyznawania certyfikatów. Owe standardy określają warunki, jakie producent musi spełnić odnośnie jakości produktu, procesu pozyskiwania surowców oraz uprawy roślin, procesu produkcji i pakowania produktu, aby zasługiwał na miano produktu certyfikowanego. Pomimo ich mnogości, zasady jakimi się kierują są zbliżone i dotyczą m.in.:

  • pochodzenia surowców roślinnych
  • zakazu stosowania surowców z martwych zwierząt
  • zakazu przeprowadzania testów na zwierzętach
  • pochodzenia surowców mineralnych
  • dopuszczalnych procesów produkcyjnych
  • maksymalnej zawartości surowców syntetycznych lub całkowitego zakazu ich stosowania
  • zakazu stosowania składników genetycznie modyfikowanych – GMO

Jedną z naczelnych zasad obowiązującą w tych systemach jest dbałość o to, aby cały proces wytwórczy, od uprawy roślin i pozyskiwania innych składników począwszy a na gotowym produkcie i jego opakowaniu skończywszy, przebiegał ze szczególnym poszanowaniem środowiska naturalnego i najwyższą troską o ochronę gatunków zagrożonych.
Poniżej przedstawiam organizacje certyfikujące, najbardziej rozpoznawalne w Polsce.